This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Eaton ESWH28 power distribution unit (PDU) 8 AC outlet(s) 1U Black
xOut of Stock
Contact your account manager
- G3 Switched ePDU
- 8 x C13 Out
- C20 In
- 230V
- 1U
SKU #: ESWH28
EAN #: 3553340696190
UNSPSC #: 39121017
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | ESWH28 |
| EAN | 3553340696190 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Horizontal |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Certification | CB, CE, EN 60950-1:2006/A11:2009/A1:2010/A12:2011 EN 61000-6-2:2005 EN 50581 : 2012, REACH, WEEE ISO 9001:2008 / ISO 14001:2004 |
| Form factor | Rackmount |
| Rack mounting | Yes |
| Cable colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| Output connections | 8 x C13 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CB, CE, EN 60950-1:2006/A11:2009/A1:2010/A12:2011 EN 61000-6-2:2005 EN 50581 : 2012, REACH, WEEE ISO 9001:2008 / ISO 14001:2004 |
| Management features | |
| Supported network protocols | HTTP, HTTPS, SSL, FTP, SMTP, DNS, DHCP, LDAP, RADIUS |
| Management protocols | SNMP, Telnet |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Monitoring | Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Display | LCD |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3700 W |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 203 x 43 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 445 mm |
| Depth | 203 mm |
| Height | 43 mm |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 5.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 5.8 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Rack mount kit | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Switch outlets & IT equipment across A and B feed + meter the input and branch circuits
ePDU G3 Switched models allow lights-out control of devices including switching devices powered across multiple ePDUs. They include IEC Class 1 (±1%) billing grade accuracy, an advanced hot-swap meter with LCD pixel display showing V, W, A and kWh, and the ability to daisy chain 8 ePDUs to share the same network connection and IP address.
ePDU G3 Switched models allow lights-out control of devices including switching devices powered across multiple ePDUs. They include IEC Class 1 (±1%) billing grade accuracy, an advanced hot-swap meter with LCD pixel display showing V, W, A and kWh, and the ability to daisy chain 8 ePDUs to share the same network connection and IP address.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Horizontal |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Certification | CB, CE, EN 60950-1:2006/A11:2009/A1:2010/A12:2011 EN 61000-6-2:2005 EN 50581 : 2012, REACH, WEEE ISO 9001:2008 / ISO 14001:2004 |
| Form factor | Rackmount |
| Rack mounting | Yes |
| Cable colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| Output connections | 8 x C13 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CB, CE, EN 60950-1:2006/A11:2009/A1:2010/A12:2011 EN 61000-6-2:2005 EN 50581 : 2012, REACH, WEEE ISO 9001:2008 / ISO 14001:2004 |
| Management features | |
| Supported network protocols | HTTP, HTTPS, SSL, FTP, SMTP, DNS, DHCP, LDAP, RADIUS |
| Management protocols | SNMP, Telnet |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Monitoring | Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Display | LCD |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3700 W |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum current | 16 A |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 203 x 43 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 445 mm |
| Depth | 203 mm |
| Height | 43 mm |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 5.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 5.8 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Rack mount kit | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |