This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
mophie Wall Adapter-USB-C-20W-Black--UK
In Stock
2498 available
- Wall Adapter-USB-C-20W-Black-UK
SKU #: 409907456
EAN #: 0840056137943
UNSPSC #: 39121006
- Built using quality materi als toensure maximum performanceand connectivity
- High-speed USB-C PD output delivers up to 20W of power to your smartphone, tablet or other USB-C devices
- mophie wall adapters come with a 2 year warranty
| SKU | 409907456 |
|---|---|
| EAN | 0840056137943 |
| Manufacturer | ZAGG |
| Availability | In Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power plug type | Type G |
| Maximum power | 20 W |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Harmonized System (HS) code | 8536699099 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 98 g |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 98 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8536699099 |
| Commodity code | 8536699099 |
Accelerated charging for USB-C devices.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power plug type | Type G |
| Maximum power | 20 W |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Harmonized System (HS) code | 8536699099 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 98 g |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 98 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8536699099 |
| Commodity code | 8536699099 |
You may also be interested in
| Product |
mophie Wall Adapter-USB-C-20W-Black--UK
Login for pricing
|
Lindy 18W USB Type A Charger
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 20W USB Type A and C Charger
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox Standard UK Wall Charger 20W...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox Standard UK Wall Charger 20W...
Login for pricing
|
Popular
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
409907456
|
73415
|
73416
|
78-81364
|
78-81417
|
CCB001BTBK
|
| Manufacturer |
ZAGG
|
Lindy
|
Lindy
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Belkin
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|





