This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Varta 06016 Single-use battery CR2016 Lithium
In Stock
15 available
- Lithium Button (LI/MNO2)
- 90mAh
- 3V
SKU #: 06016101402
EAN #: 4008496746385
UNSPSC #: 26111702
| SKU | 06016101402 |
|---|---|
| EAN | 4008496746385 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2016 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Metallic |
| Battery technology | Lithium |
| Weight & dimensions | |
| Height | 1.6 mm |
| Diameter | 2 cm |
| Weight | 1.8 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 4.5 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 10 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 4.5 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 10 g |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Metallic |
| Battery technology | Lithium |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery type | Single-use battery |
Get down to the cellular level: tiny button cells provide high energy for car keys, calculators, cameras and other electronic appliances.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2016 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Metallic |
| Battery technology | Lithium |
| Weight & dimensions | |
| Height | 1.6 mm |
| Diameter | 2 cm |
| Weight | 1.8 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 4.5 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 10 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 4.5 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 10 g |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Metallic |
| Battery technology | Lithium |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Varta 06016 Single-use battery CR2016...
Login for pricing
|
Recommended
Energizer CR2032 FSB Single-use batter...
Login for pricing
|
Bestseller
Q-CONNECT 4 x AA Single-use battery Al...
Login for pricing
|
Energizer CR2016 Single-use battery Li...
Login for pricing
|
New
Verbatim AA Single-use battery Alkaline
Login for pricing
|
Hot Product
Verbatim CR2032 Single-use battery Lit...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
06016101402
|
624835
|
KF00489
|
626986
|
49501
|
49533
|
| Manufacturer |
Varta
|
Energizer
|
Q-CONNECT
|
Energizer
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Battery technology |
Lithium
|
Lithium
|
Alkaline
|
Lithium
|
Alkaline
|
Lithium
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
CR2016
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





