This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Acer GP.BAG11.009 luggage Trolley Black Aluminium, Polycarbonate (PC)
xOut of Stock
Contact your account manager
- Predator Robust luggage 22"
- 630 x 410 x 270 mm
SKU #: GP.BAG11.009
EAN #: 4710180537918
UNSPSC #: 53121503
- Material: 100% Polycarbonate
| SKU | GP.BAG11.009 |
|---|---|
| EAN | 4710180537918 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Carrying handle(s) | Yes |
| Shoulder strap | No |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Wheels | Yes |
| Luggage type | Trolley |
| Product main colour | Black |
| Material details | 100% Polycarbonate (PC) |
| Locking type | TSA combination lock |
| Hip belt | No |
| Gender | Unisex |
| Weight & dimensions | |
| Width | 410 mm |
| Height | 630 mm |
| Depth | 270 mm |
| Packaging data | |
| Number of pieces | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 410 mm |
| Height | 630 mm |
| Depth | 270 mm |
| Gender | Unisex |
| Packaging content | |
| Number of pieces | 1 pc(s) |
| Material | |
| Material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Material details | 100% Polycarbonate (PC) |
redator OBG940 Travel/Luggage Case Rugged Travel Essential
Shock Resistant - Aluminium Alloy Body - 630 mm Height x 410 mm Width x 270 mm Depth
Robust Luggage
Predator Robust Luggage combines a rugged, sturdy hard shell with a versatile, soft multiple storage compartments, ensuring you stay organized and fearless on your journey.
Predator Robust Luggage combines practicality with a rugged exterior. Aluminum alloy frame provides perfect protection for your travel accessories, while the interior's multiple storage compartments help travelers organize their daily essentials. It's the perfect companion for adventure enthusiasts exploring every corner of the world.
1. TSA combination lock
The suitcase is equipped with a TSA combination lock, ensuring smooth travel abroad and quick clearance.
2.Multiple storage compartments
The interior of the suitcase is equipped with multiple storage compartments, making it convenient to organize and categorize daily items such as headphones and charging cables.
3. Silent Dual-row Wheels
Effectively reduces noise and shock, offering a superb user experience with 360-degree directional flexibility.
4 . Built -in Detachable Hanger
The suitcase comes with a detachable hanger, allowing you to hang shirts and other clothing items for easy access.
Shock Resistant - Aluminium Alloy Body - 630 mm Height x 410 mm Width x 270 mm Depth
Robust Luggage
Predator Robust Luggage combines a rugged, sturdy hard shell with a versatile, soft multiple storage compartments, ensuring you stay organized and fearless on your journey.
Predator Robust Luggage combines practicality with a rugged exterior. Aluminum alloy frame provides perfect protection for your travel accessories, while the interior's multiple storage compartments help travelers organize their daily essentials. It's the perfect companion for adventure enthusiasts exploring every corner of the world.
1. TSA combination lock
The suitcase is equipped with a TSA combination lock, ensuring smooth travel abroad and quick clearance.
2.Multiple storage compartments
The interior of the suitcase is equipped with multiple storage compartments, making it convenient to organize and categorize daily items such as headphones and charging cables.
3. Silent Dual-row Wheels
Effectively reduces noise and shock, offering a superb user experience with 360-degree directional flexibility.
4 . Built -in Detachable Hanger
The suitcase comes with a detachable hanger, allowing you to hang shirts and other clothing items for easy access.
| Features | |
|---|---|
| Carrying handle(s) | Yes |
| Shoulder strap | No |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Wheels | Yes |
| Luggage type | Trolley |
| Product main colour | Black |
| Material details | 100% Polycarbonate (PC) |
| Locking type | TSA combination lock |
| Hip belt | No |
| Gender | Unisex |
| Weight & dimensions | |
| Width | 410 mm |
| Height | 630 mm |
| Depth | 270 mm |
| Packaging data | |
| Number of pieces | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 410 mm |
| Height | 630 mm |
| Depth | 270 mm |
| Gender | Unisex |
| Packaging content | |
| Number of pieces | 1 pc(s) |
| Material | |
| Material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Material details | 100% Polycarbonate (PC) |