This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
BenQ RP6505 interactive whiteboard 165.1 cm (65") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black HDMI
xOut of Stock
Contact your account manager
- 65"
- UHD 3840 × 2160 pixels
- IPS
- 16:9
- 72% NTSC
SKU #: 9H.FC1TC.DE1
EAN #: 4718755096051
UNSPSC #: 44111911
| SKU | 9H.FC1TC.DE1 |
|---|---|
| EAN | 4718755096051 |
| Manufacturer | Benq |
| Availability | Out of Stock |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Working area | 1428.5 x 803.5 mm |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 50 |
| Touch system response time | 2.5 ms |
| Panel type | IPS |
| Response time | 8 ms |
| Colour gamut | 72% |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000:1 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface material | Tempered glass |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Hardness | 9H |
| Features | |
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Working area | 1428.5 x 803.5 mm |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 50 |
| Touch system response time | 2.5 ms |
| Panel type | IPS |
| Response time | 8 ms |
| Colour gamut | 72% |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000:1 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface material | Tempered glass |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Hardness | 9H |
| Product colour | Black |
| Graphics card family | ARM |
| Operating system installed | Android |
| Computer system | |
| Graphics card family | ARM |
| Operating system installed | Android |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor cores | 8 |
| RAM capacity | 16 GB |
| Processor architecture | ARM Cortex A78 + ARM Cortex A55 |
| Operating system version | 15 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 25 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Number of microphone arrays | 8 |
| Built-in microphone | Yes |
| Projector | |
| Built-in projector | No |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| Interface | HDMI |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| RS-232 ports | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| S/PDIF out port | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| OPS slot | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 77.4 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 60% |
| Technical details | |
| Working area | 1428.5 x 803.5 mm |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | IPS |
| Response time | 8 ms |
| Colour gamut | 72% |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1488.4 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 937.3 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1628 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 1024 mm |
| Package weight | 34.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Stylus included | Yes |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI, USB Type-C |
| Stylus included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Processor architecture | ARM Cortex A78 + ARM Cortex A55 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Memory | |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| RAM capacity | 16 GB |
| Colour | |
| Product colour | Black |
The BenQ Board Pro RP05 is a Google ELDA-certified interactive display by BenQ. It combines the computing power of an 8-core Arm Cortex chipset, Ultra Precision IR touch, top-of-the line hardware and software, a full set of ClassroomCare® technologies, and Google Mobile Services. Users of the BenQ Board can utilize the interactive display for effective and engaging learning experiences and workplace collaboration.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Working area | 1428.5 x 803.5 mm |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 50 |
| Touch system response time | 2.5 ms |
| Panel type | IPS |
| Response time | 8 ms |
| Colour gamut | 72% |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000:1 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface material | Tempered glass |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Hardness | 9H |
| Features | |
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Working area | 1428.5 x 803.5 mm |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 50 |
| Touch system response time | 2.5 ms |
| Panel type | IPS |
| Response time | 8 ms |
| Colour gamut | 72% |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000:1 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface material | Tempered glass |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Hardness | 9H |
| Product colour | Black |
| Graphics card family | ARM |
| Operating system installed | Android |
| Computer system | |
| Graphics card family | ARM |
| Operating system installed | Android |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor cores | 8 |
| RAM capacity | 16 GB |
| Processor architecture | ARM Cortex A78 + ARM Cortex A55 |
| Operating system version | 15 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 25 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Number of microphone arrays | 8 |
| Built-in microphone | Yes |
| Projector | |
| Built-in projector | No |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| Interface | HDMI |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| RS-232 ports | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| S/PDIF out port | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| OPS slot | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 77.4 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 60% |
| Technical details | |
| Working area | 1428.5 x 803.5 mm |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | IPS |
| Response time | 8 ms |
| Colour gamut | 72% |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1488.4 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 937.3 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1628 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 1024 mm |
| Package weight | 34.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Stylus included | Yes |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI, USB Type-C |
| Stylus included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Processor architecture | ARM Cortex A78 + ARM Cortex A55 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Memory | |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| RAM capacity | 16 GB |
| Colour | |
| Product colour | Black |