This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Ultimate Ears WONDERBOOM 4 Stereo portable speaker Pink
xOut of Stock
Contact your account manager
- Bluetooth A2DP
- Lithium-ion 14h
- 104 x 95.3 mm
- 87 dBC
- Hyper Pink
SKU #: 984-001896
EAN #: 5099206115224
UNSPSC #: 52161512
| SKU | 984-001896 |
|---|---|
| EAN | 5099206115224 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Out of Stock |
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Product design | Cylinder |
| Recommended usage | Universal |
| Number of speakers | 1 |
| Number of drivers | 4 |
| Number of passive radiators | 2 |
| Passive radiator size (W x D) | 46.1 x 65.2 mm |
| Audio | |
| Sound pressure level (max) | 87 dB |
| Technical details | |
| Bluetooth range | 40 m |
| Product colour | Pink |
| Volume control | Buttons |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Bluetooth |
| USB connectivity | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Wi-Fi | No |
| USB charging port | Yes |
| Bluetooth range | 40 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| AUX in | No |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm connector | No |
| Design | |
| Product type | Stereo portable speaker |
| Hook | Yes |
| Product design | Cylinder |
| Product colour | Pink |
| Volume control | Buttons |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Bluetooth |
| Harmonized System (HS) code | 8518220090 |
| Performance | |
| Recommended usage | Universal |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 14 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 95.3 mm |
| Package width | 118 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Depth | 95.3 mm |
| Package height | 115 mm |
| Height | 104 mm |
| Weight | 420 g |
| Package weight | 576 g |
| Packaging data | |
| Package width | 118 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 576 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Features | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8518220090 |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Quick start guide | Yes |
| USB connectivity | Yes |
WONDERBOOM 4
Ultraportable Bluetooth® speaker with that notoriously bigger sound that’s extra-crispy and fully loaded with big bass. Blast it indoors and out. Now with Podcast Mode, specially tuned for crisp, clear vocals.
Get that big, bassy stereo sound—all from one little speaker. Tap the Outdoor Boost for audio that’s specially tuned for the great outdoors.
Check out the new EQ mode specially designed for crisp, clear vocals, so podcasts sound great.
WONDERBOOM 4 bangs longer with 14 hours of playtime. So you can soak up every moment and keep the party going.
The awe-inspiring IP67 rating gives WONDERBOOM 4 the durability to withstand dust, dirt, and water. It’ll even float in water. Take it to the pool, beach, trail, or shower.
All you gotta do is pair up two. Press once to double up. Press again for a full two-channel stereo assault—that’s left and right channels blasting from each respective speaker.
(Doesn’t connect with WONDERBOOM 1,2, BOOM, MEGABOOM, or HYPERBOOM)
It’s built to take 5-foot drops. And with 40 meters of wireless range, you’ve got freedom to explore—even when the road gets tough.
In one tap, the WONDERBOOM 4 enables quick, effortless Bluetooth pairing with your Android devices.
Plastic parts in WONDERBOOM 4 include a minimum of 31% certified post-consumer recycled plastic by weight. “Post-consumer” means it’s made with plastic sourced from end-of-life electronics. So it’s literally the life of the party.
Ultraportable Bluetooth® speaker with that notoriously bigger sound that’s extra-crispy and fully loaded with big bass. Blast it indoors and out. Now with Podcast Mode, specially tuned for crisp, clear vocals.
Get that big, bassy stereo sound—all from one little speaker. Tap the Outdoor Boost for audio that’s specially tuned for the great outdoors.
Check out the new EQ mode specially designed for crisp, clear vocals, so podcasts sound great.
WONDERBOOM 4 bangs longer with 14 hours of playtime. So you can soak up every moment and keep the party going.
The awe-inspiring IP67 rating gives WONDERBOOM 4 the durability to withstand dust, dirt, and water. It’ll even float in water. Take it to the pool, beach, trail, or shower.
All you gotta do is pair up two. Press once to double up. Press again for a full two-channel stereo assault—that’s left and right channels blasting from each respective speaker.
(Doesn’t connect with WONDERBOOM 1,2, BOOM, MEGABOOM, or HYPERBOOM)
It’s built to take 5-foot drops. And with 40 meters of wireless range, you’ve got freedom to explore—even when the road gets tough.
In one tap, the WONDERBOOM 4 enables quick, effortless Bluetooth pairing with your Android devices.
Plastic parts in WONDERBOOM 4 include a minimum of 31% certified post-consumer recycled plastic by weight. “Post-consumer” means it’s made with plastic sourced from end-of-life electronics. So it’s literally the life of the party.
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Product design | Cylinder |
| Recommended usage | Universal |
| Number of speakers | 1 |
| Number of drivers | 4 |
| Number of passive radiators | 2 |
| Passive radiator size (W x D) | 46.1 x 65.2 mm |
| Audio | |
| Sound pressure level (max) | 87 dB |
| Technical details | |
| Bluetooth range | 40 m |
| Product colour | Pink |
| Volume control | Buttons |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Bluetooth |
| USB connectivity | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Wi-Fi | No |
| USB charging port | Yes |
| Bluetooth range | 40 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| AUX in | No |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm connector | No |
| Design | |
| Product type | Stereo portable speaker |
| Hook | Yes |
| Product design | Cylinder |
| Product colour | Pink |
| Volume control | Buttons |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Bluetooth |
| Harmonized System (HS) code | 8518220090 |
| Performance | |
| Recommended usage | Universal |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 14 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 95.3 mm |
| Package width | 118 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Depth | 95.3 mm |
| Package height | 115 mm |
| Height | 104 mm |
| Weight | 420 g |
| Package weight | 576 g |
| Packaging data | |
| Package width | 118 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 576 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Features | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8518220090 |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Quick start guide | Yes |
| USB connectivity | Yes |