This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Toshiba 50UV1563DB TV 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black 280 cd/m²
xOut of Stock
Contact your account manager
- 50UV1563DB
SKU #: 50UV1563DB
EAN #: 5055862344385
UNSPSC #: 52161505
- Freely
- 4K
- Dolby Vision
- TRU Flow
- TRU Reolution
- Dolby Audio
- Vidaa OS
| SKU | 50UV1563DB |
|---|---|
| EAN | 5055862344385 |
| Manufacturer | Toshiba |
| Availability | Out of Stock |
| Display | |
|---|---|
| Display technology | DLED |
| LED backlight | Yes |
| Screen shape | Flat |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Display brightness | 280 cd/m² |
| Response time | 6 ms |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Noise reduction | Yes |
| Motion interpolation technology | Total Picture Quality 2100 |
| Display diagonal (metric) | 126 cm |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal | 127 cm (50") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 50 Hz |
| TV tuner | |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-S, DVB-T, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | |
| Operating system installed | VIDAA |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, DAZN, Disney+, Freely, HBO, ITV X, My5, Netflix, Rakuten TV, UKTV Play, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Video on Demand (VOD) support | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in subwoofer | No |
| Sound modes | Classic, Flat, Movie, Music, Speech |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |
| Network | |
| Miracast | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Design | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Product colour | Black |
| Stand type | Legs stand |
| Introduction year | 2025 |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| USB recording | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Game mode | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, DAZN, Disney+, Freely, HBO, ITV X, My5, Netflix, Rakuten TV, UKTV Play, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Video on Demand (VOD) support | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Digital audio coaxial out | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |
| Management features | |
| Auto power off | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 37 |
| Sleep timer | Yes |
| Basic hotel mode | Yes |
| Works with Samsung Bixby | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Parental control | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power | |
| Energy saving mode | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 43 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 73 kWh |
| Technical details | |
| LED backlight | Yes |
| Weight (with stand) | 8.05 kg |
| Weight (without stand) | 7.9 kg |
| Miracast | Yes |
| Country of origin | Turkey |
| HDMI | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Game mode | Yes |
| Product colour | Black |
| Stand width | 90.9 cm |
| Aerial input | 1 |
| Stand | 1 |
| Sound modes | Classic, Flat, Movie, Music, Speech |
| Screen mirroring | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | Turkey |
| Weight & dimensions | |
| Width (without stand) | 1111 mm |
| Height (without stand) | 644 mm |
| Depth (without stand) | 81 mm |
| Weight (without stand) | 7.9 kg |
| Package width | 1215 mm |
| Package height | 765 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Width (with stand) | 1111 mm |
| Height (with stand) | 693 mm |
| Depth (with stand) | 257 mm |
| Package weight | 10.6 kg |
| Stand width | 90.9 cm |
| Weight (with stand) | 8.05 kg |
| Packaging data | |
| E-manual | Yes |
| Smart Remote included | No |
| Package width | 1215 mm |
| Package height | 765 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | No |
| Manual | No |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Package weight | 10.6 kg |
| Screws included | Yes |
| Packaging content | |
| E-manual | Yes |
| Smart Remote included | No |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | No |
| Manual | No |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Screws included | Yes |
| Other features | |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Weight (without stand) | 7.9 kg |
| Country of origin | Turkey |
| HDMI | Yes |
| Stand width | 90.9 cm |
| Aerial input | 1 |
| Stand | 1 |
| Screen mirroring | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |
Toshiba 50”UV1553DB 4K Smart VIDAA TV, Ultra HD, Dolby Vision, HDR10, Freely, Disney+, Prime Video, Netflix, Dolby Audio Processing, Works with Alexa, Works with Google Assistant, VIDAA Voice
| Display | |
|---|---|
| Display technology | DLED |
| LED backlight | Yes |
| Screen shape | Flat |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Display brightness | 280 cd/m² |
| Response time | 6 ms |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Noise reduction | Yes |
| Motion interpolation technology | Total Picture Quality 2100 |
| Display diagonal (metric) | 126 cm |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal | 127 cm (50") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 50 Hz |
| TV tuner | |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-S, DVB-T, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | |
| Operating system installed | VIDAA |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, DAZN, Disney+, Freely, HBO, ITV X, My5, Netflix, Rakuten TV, UKTV Play, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Video on Demand (VOD) support | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in subwoofer | No |
| Sound modes | Classic, Flat, Movie, Music, Speech |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |
| Network | |
| Miracast | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Design | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Product colour | Black |
| Stand type | Legs stand |
| Introduction year | 2025 |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| USB recording | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Game mode | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, DAZN, Disney+, Freely, HBO, ITV X, My5, Netflix, Rakuten TV, UKTV Play, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Video on Demand (VOD) support | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Digital audio coaxial out | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |
| Management features | |
| Auto power off | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 37 |
| Sleep timer | Yes |
| Basic hotel mode | Yes |
| Works with Samsung Bixby | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Parental control | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power | |
| Energy saving mode | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 43 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 73 kWh |
| Technical details | |
| LED backlight | Yes |
| Weight (with stand) | 8.05 kg |
| Weight (without stand) | 7.9 kg |
| Miracast | Yes |
| Country of origin | Turkey |
| HDMI | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Game mode | Yes |
| Product colour | Black |
| Stand width | 90.9 cm |
| Aerial input | 1 |
| Stand | 1 |
| Sound modes | Classic, Flat, Movie, Music, Speech |
| Screen mirroring | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | Turkey |
| Weight & dimensions | |
| Width (without stand) | 1111 mm |
| Height (without stand) | 644 mm |
| Depth (without stand) | 81 mm |
| Weight (without stand) | 7.9 kg |
| Package width | 1215 mm |
| Package height | 765 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Width (with stand) | 1111 mm |
| Height (with stand) | 693 mm |
| Depth (with stand) | 257 mm |
| Package weight | 10.6 kg |
| Stand width | 90.9 cm |
| Weight (with stand) | 8.05 kg |
| Packaging data | |
| E-manual | Yes |
| Smart Remote included | No |
| Package width | 1215 mm |
| Package height | 765 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | No |
| Manual | No |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Package weight | 10.6 kg |
| Screws included | Yes |
| Packaging content | |
| E-manual | Yes |
| Smart Remote included | No |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | No |
| Manual | No |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Screws included | Yes |
| Other features | |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Weight (without stand) | 7.9 kg |
| Country of origin | Turkey |
| HDMI | Yes |
| Stand width | 90.9 cm |
| Aerial input | 1 |
| Stand | 1 |
| Screen mirroring | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |