This site uses cookies and other tracking technologies to assist with navigation and your ability to provide feedback, analyse your use of our site and services and assist with our promotional and marketing efforts. You can read more about this in our Privacy Policy.
Toshiba 43UV1563DB TV 109.2 cm (43") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black 240 cd/m²
xOut of Stock
Contact your account manager
- 43UV1563DB
SKU #: 43UV1563DB
EAN #: 5055862344378
UNSPSC #: 52161505
- Freely
- 4K
- Dolby Vision
- TRU Flow
- TRU Reolution
- Dolby Audio
- Vidaa OS
| SKU | 43UV1563DB |
|---|---|
| EAN | 5055862344378 |
| Manufacturer | Toshiba |
| Availability | Out of Stock |
| Display | |
|---|---|
| Display technology | DLED |
| LED backlight | Yes |
| Screen shape | Flat |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Display brightness | 240 cd/m² |
| Response time | 8 ms |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Noise reduction | Yes |
| Motion interpolation technology | Total Picture Quality 2100 |
| Display diagonal (metric) | 108 cm |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 50 Hz |
| TV tuner | |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-S, DVB-T, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | |
| Operating system installed | VIDAA |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, Chili, DAZN, Disney+, Freely, Hulu, ITV X, My5, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, UKTV Play, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Video on Demand (VOD) support | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in subwoofer | No |
| Sound modes | Classic, Flat, Movie, Music, Speech |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |
| Network | |
| Miracast | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Design | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Product colour | Black |
| Stand type | Legs stand |
| Introduction year | 2025 |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| USB recording | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Game mode | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma Photo (HLG Photo) |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, Chili, DAZN, Disney+, Freely, Hulu, ITV X, My5, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, UKTV Play, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Video on Demand (VOD) support | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Digital audio optical out | 0 |
| RF ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Digital audio coaxial out | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |
| Management features | |
| Auto power off | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 37 |
| Sleep timer | Yes |
| Basic hotel mode | Yes |
| Works with Samsung Bixby | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Parental control | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Power | |
| Energy saving mode | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 33 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 73 kWh |
| Technical details | |
| LED backlight | Yes |
| Weight (with stand) | 5.5 kg |
| Weight (without stand) | 5.35 kg |
| Miracast | Yes |
| Country of origin | Turkey |
| HDMI | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Game mode | Yes |
| Product colour | Black |
| Stand width | 85.6 cm |
| Aerial input | 1 |
| Stand | 1 |
| Sound modes | Classic, Flat, Movie, Music, Speech |
| Screen mirroring | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | Turkey |
| Weight & dimensions | |
| Width (without stand) | 957 mm |
| Height (without stand) | 558 mm |
| Depth (without stand) | 81 mm |
| Weight (without stand) | 5.35 kg |
| Package width | 1035 mm |
| Package height | 649 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Width (with stand) | 957 mm |
| Height (with stand) | 601 mm |
| Depth (with stand) | 173 mm |
| Package weight | 73 kg |
| Stand width | 85.6 cm |
| Weight (with stand) | 5.5 kg |
| Packaging data | |
| E-manual | Yes |
| Package width | 1035 mm |
| Package height | 649 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | No |
| Manual | No |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Package weight | 73 kg |
| Screws included | Yes |
| Packaging content | |
| E-manual | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | No |
| Manual | No |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Screws included | Yes |
| Other features | |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Weight (without stand) | 5.35 kg |
| Country of origin | Turkey |
| HDMI | Yes |
| Stand width | 85.6 cm |
| Aerial input | 1 |
| Stand | 1 |
| Screen mirroring | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |
Toshiba 43”UV1553DB 4K Smart VIDAA TV, Ultra HD, Dolby Vision, HDR10, Freely, Disney+, Prime Video, Netflix, Dolby Audio Processing, Works with Alexa, Works with Google Assistant, VIDAA Voice
| Display | |
|---|---|
| Display technology | DLED |
| LED backlight | Yes |
| Screen shape | Flat |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Display brightness | 240 cd/m² |
| Response time | 8 ms |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Noise reduction | Yes |
| Motion interpolation technology | Total Picture Quality 2100 |
| Display diagonal (metric) | 108 cm |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 50 Hz |
| TV tuner | |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-S, DVB-T, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | |
| Operating system installed | VIDAA |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, Chili, DAZN, Disney+, Freely, Hulu, ITV X, My5, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, UKTV Play, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Video on Demand (VOD) support | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in subwoofer | No |
| Sound modes | Classic, Flat, Movie, Music, Speech |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |
| Network | |
| Miracast | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Design | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Product colour | Black |
| Stand type | Legs stand |
| Introduction year | 2025 |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| USB recording | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Game mode | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma Photo (HLG Photo) |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, Chili, DAZN, Disney+, Freely, Hulu, ITV X, My5, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, UKTV Play, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Video on Demand (VOD) support | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Digital audio optical out | 0 |
| RF ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Digital audio coaxial out | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |
| Management features | |
| Auto power off | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 37 |
| Sleep timer | Yes |
| Basic hotel mode | Yes |
| Works with Samsung Bixby | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Parental control | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Power | |
| Energy saving mode | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 33 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 73 kWh |
| Technical details | |
| LED backlight | Yes |
| Weight (with stand) | 5.5 kg |
| Weight (without stand) | 5.35 kg |
| Miracast | Yes |
| Country of origin | Turkey |
| HDMI | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Game mode | Yes |
| Product colour | Black |
| Stand width | 85.6 cm |
| Aerial input | 1 |
| Stand | 1 |
| Sound modes | Classic, Flat, Movie, Music, Speech |
| Screen mirroring | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | Turkey |
| Weight & dimensions | |
| Width (without stand) | 957 mm |
| Height (without stand) | 558 mm |
| Depth (without stand) | 81 mm |
| Weight (without stand) | 5.35 kg |
| Package width | 1035 mm |
| Package height | 649 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Width (with stand) | 957 mm |
| Height (with stand) | 601 mm |
| Depth (with stand) | 173 mm |
| Package weight | 73 kg |
| Stand width | 85.6 cm |
| Weight (with stand) | 5.5 kg |
| Packaging data | |
| E-manual | Yes |
| Package width | 1035 mm |
| Package height | 649 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | No |
| Manual | No |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Package weight | 73 kg |
| Screws included | Yes |
| Packaging content | |
| E-manual | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | No |
| Manual | No |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Screws included | Yes |
| Other features | |
| Music apps | Amazon Music, BBC Sounds, Deezer |
| Weight (without stand) | 5.35 kg |
| Country of origin | Turkey |
| HDMI | Yes |
| Stand width | 85.6 cm |
| Aerial input | 1 |
| Stand | 1 |
| Screen mirroring | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |